Podróże ambrotypowe

Większości z nas fotografia kolodionowa, ambrotypia kojarzy się przede wszystkim z portretem, pracą w warunkach bezpośredniej bliskości ciemni fotograficznej, a więc bardzo ograniczoną jeśli chodzi o tematykę. Podróże ambrotypowe to warsztat stworzony po to, by temu mitowi zaprzeczyć, pokazać, że kolodiono można robić także w plenerze w sposób niemal nieskrępowany dobierając kadry i tematy fotograficzne.

W czasie Podróży Ambrotypowych skupiamy się na rozwoju Waszych umiejętności i budowie Waszego portfolio tak, by każdy z Was powrócił do domu z unikalnymi zdjęciami i umiejętnościami wznosząc się jednocześnie na nowy poziom fotograficzny, umożliwiający dalszą, w pełni samodzielną pracę plenerową i tworzenie kolejnych, unikatowych ambrotypów.

Podróże ambrotypowe

Ambrotyp na szkle. © Radosław Brzozowski

Proponowany warsztat jest inny niż wszystkie. Zamiast zajęć stacjonarnych, organizowanych w szkole, klubie czy agroturystyce przygotowaliśmy jedyny w swoim rodzaju kolodionowy plener podróżny stanowiący niepowtarzalną okazję do zdobycia praktyki plenerowej i wykonania zdjęć o bardzo zróżnicowanej tematyce w czasie jednego wyjazdu. Ponieważ nie będziemy ograniczeni koniecznością pozostawania w jednym miejscu, przy tradycyjnej ciemni, będziemy mogli bez ograniczeń ulegać swoim fascynacjom i swobodnie wybierać tematy zdjęciowe, oczywiście w ramach wcześniej założonego planu i trasy pleneru. Aby zapewnić maksymalną różnorodność fotografowanych tematów, plener odbywa się na pięknym polskim wybrzeżu łącząc nadmorskie krajobrazy, architekturę miejską i przepiękne gotyckie zabytki. Nie zabraknie także profesjonalnie przygotowanych modelek, których stylizacja przeniesie nas w 19ty wiek.

Podróże ambrotypowe

Ambrotyp na szkle. © Radosław Brzozowski

W każdym z plenerów udział mogą wziąć maksymalnie cztery osoby, do których dyspozycji oddajemy naszą mobilną ciemnię kolodionową (czyli zaadaptowany na potrzeby zdjęć samochód marki Żuk) oraz, w razie potrzeby, dodatkową ciemnię przenośną, co zapewnia możliwość nieskrępowanej pracy.

sokolec

Każdy dzień czterodniowego pleneru poświęcony jest innej tematyce dzięki czemu będziemy mieli okazję zarówno do fotografowania pejzażu miejskiego, klasycznego krajobrazu, jak i wykonywania zdjęć ludzi; zarówno portretów jak i stylizowanej fotografii retro.

Program pleneru obejmuje:

 • wprowadzenie/przypomnienie procesu kolodionowego wraz z przygotowaniem odczynników oraz szyb,
 • sesję próbną przy udziale modelki (wykonaną na terenie Trójmiejskiej Szkoły Fotografii),
 • sesję stylizowaną wykonaną w parku oliwskim w Gdańsku,
 • sesję krajobrazową na pojezierzu kaszubskim,
 • Sesję stylizowaną wykonaną w Pucku,
 • sesję krajobrazową i dokumentalną na terenie portu Władysławowo,
 • sesję poświęconą krajobrazowi miejskiemu wykonaną na terenie Gdyni.

Cena pleneru obejmuje:

 • wyżywienie (obiadokolacje),
 • opiekę instruktora,
 • wszystkie materiały potrzebne do wykonywania zdjęć w technice kolodionowej,
 • ciągłą dostępność mobilnej ciemni oraz ciemni przenośnej,
 • udział profesjonalnie przygotowanych modelek (wraz z wizażem i stylizacją),
 • szczegółowy konspekt

Wszystkie wykorzystywane w trakcie pleneru materiały zapewnia Szlachetna Fotografia

Zajęcia prowadzi autor pierwszego polskiego podręcznika ambrotypii; Ambrotypia – Przewodnik praktyczny, Radosław Brzozowski

Język: polski i angielski

Miejsce: Gdynia oraz plenery na terenie województwa pomorskiego

Cena: 2500 zł. 

Termin:

Maksymalna ilość miejsc: 4

Nie zapewniamy zakwaterowania, ale chętnie podpowiemy, gdzie, w okolicy TSF, można znaleźć nocleg.

 

Podróże ambrotypowe

Ambrotyp na szkle. © Radosław Brzozowski