Po pierwsze, srebro

Wiek dziewiętnasty to z całą pewnością najbardziej burzliwy i dynamiczny wiek w historii fotografii. To nie tylko wiek, w którym powstała fotografia, ale także czas, w który wynaleziono niemal wszystkie fotochemiczne sposoby wykonywania zdjęć. Czas, w którym fotografia pokonała niewiarygodną wręcz drogę od wywoływanego w oparach rtęci dagerotypu i negatywu papierowego aż do błon fotograficznych wykonywanych na podłożach elastycznych i pierwszych filmów zwojowych.

W pierwszych kilkudziesięciu latach fotografii poszukiwano najlepszych materiałów i rozwiązań technologicznych, eksperymentując nie tylko z solami srebra, ale także żelaza, chromu czy …. asfaltem syryjskim. Choć jednak zdjęcia udawało się wykonać z zastosowaniem wszystkich tych substancji, a techniki takie jak cyjanotypia, platynotypia, technika olejna, gumowa czy pigmentowa zrobiły sporą karierę i po dziś dzień chętnie wykorzystywane są przez artystów, to właśnie srebro okazało się materiałem najlepszym i to światłoczułość jego soli wykorzystują wszystkie najpopularniejsze procesy fotograficzne tamtego okresu, o fotografii dwudziestowiecznej, gdzie dominacja fotografii srebrowej była właściwie absolutna nie wspominając.

Dlatego też to właśnie sole srebra i dawne procesy na nich oparte stanowić będą temat tego warsztatu. W ciągu sześciu dni jego trwania troje uczestników będzie miało unikalną okazję by nie tylko prześledzić rozwój fotografii od talbotypii aż po prymitywne emulsje fotograficzne, ale przede wszystkim poznać dogłębnie wszystkie najważniejsze procesy tamtej epoki, nauczyć się wykonywać z ich użyciem zdjęcia i samemu przy ich pomocy fotografować.

„Po pierwsze srebro” to warsztat jedyny w swoim rodzaju, warsztat, w czasie którego będziemy mogli poczuć się jak odkrywcy, badacze tworzący historię fotografii, kolejno poznający, badający i modyfikujący dawne procesy fotograficzne. Inaczej niż w czasie warsztatów krótszych, poświęconych pojedynczym procesom fotograficznym, będziemy badać dawną fotografię jako całość, system zjawisk spójnych i połączonych, co pozwoli na ich prawdziwie dogłębne poznanie i zrozumienie. Tym bardziej, że nie będziemy ograniczać się do procesów negatywowych czy pozytywowych, ale poznamy obydwie te grupy, samodzielnie wykonując wpierw negatywy, a następnie tworząc z ich użyciem odbitki.

Pracę zaczniemy od metod najdawniejszych, czyli stabilizowanego papieru solnego i negatywów papierowych Talbota (Kalotypia), by stopniowo poznać modyfikacje obydwu procesów pozwalające na zwiększenie czułości czy przezroczystości negatywów oraz trwałości i kontrastu papierów, a także na modyfikację ich kolorystyki. Nauczymy się modyfikować papiery za pomocą klejów takich jak żelatyna, skrobia (arrowroot paper), karagen, albumina (papier albuminowy), poznamy receptury i metody tonowania, nauczymy się także prawidłowo płukać odbitki.

Podążając za rozwojem fotografii srebrowej, poznamy też negatywy albuminowe, albuminowo kolodionowe i, przede wszystkim, metodę mokrej płyty kolodionowej ucząc się jej wykorzystania zarówno dla wykonywania ambrotypów, jak i negatywów. Nauczymy się płyty werniksować, kolorować ręcznie, a w przypadku negatywów także wzmacniać w celu uzyskania właściwej do kopiowania gęstości. Nie zabraknie także okazji do poznania metody suchej płyty kolodionowej.

Wreszcie, poznamy też najprostsze emulsje fotograficzne, emulsje typu POP, zarówno kolodionowe, jak i żelatynowo srebrowe i nauczymy się przygotowywać papiery i zdjęcia z ich użyciem.

Warsztat podsumujemy poznając podstawowe zasady oprawy zdjęć tak, by zapewnić im maksymalną trwałość i zadbać o ich bezpieczną ekspozycję i przechowywanie.

Jakie procesy fotograficzne poznasz w czasie warsztatu:

 • Kalotypia
 • Papier solny wraz z jego modyfikacjami
 • Odbitka albuminowa
 • Negatyw albuminowy
 • Mokra płyta kolodionowa – ambrotypia
 • Mokra płyta kolodionowa – negatyw kolodionowy
 • Sucha płyta kolodionowa
 • Emulsja kolodionowa POP
 • Emulsja żelatynowo-srebrowa POP

Czego jeszcze nauczysz się w czasie trwania warsztatu:

 • Podstawy pracy z kamerą wielkoformatową
 • Podstawy galeryjnej oprawy zdjęć
 • Historia rozwoju technologii fotograficznej w 19tym wieku
 • Podstawy retuszu negatywu papierowego

Co zapewniamy w ramach warsztatu:

 • Wszystkie niezbędne materiały i narzędzia
 • Możliwość wykorzystania kamer wielkoformatowych
 • Profesjonalnie wyposażoną ciemnię o powierzchni blisko 30 metrów kwadratowych
 • Zakwaterowanie w pokojach jednoosobowych bezpośrednio w miejscu prowadzenia warsztatu
 • Wyżywienie
 • Szczegółowy konspekt

Dla kogo przeznaczony jest warsztat:

Warsztat przeznaczony jest przede wszystkim dla pasjonatów, artystów pragnących tworzyć z wykorzystaniem dawnych technik fotograficznych. Odnajdą się na nim zarówno osoby mające już pewne doświadczenie z poszczególnymi procesami, które będą miały znakomitą okazję do pogłębienia swojej wiedzy i umieszczenia jej w szerszym kontekście, jak i osoby początkujące, którym zapewnimy niezbędne wsparcie. Warsztat okaże się też użytecznym dla konserwatorów i studentów konserwacji, którzy zechcą pogłębić swoją praktyczną znajomość dawnych technik fotograficznych, a także dla wykładowców i nauczycieli szkół i przedmiotów artystycznych.

Ile osób może wziąć udział w warsztacie: 3

Warsztat będzie bardzo intensywny i obejmie bardzo szeroki zakres wiedzy, dlatego też ilość osób mogących w nim uczestniczyć ograniczona będzie do trzech, co umożliwi mi poświęcenie każdej z nich odpowiedniej ilości uwagi i zapewnienie indywidualnego podejścia.

Prowadzący: Radosław Brzozowski

Grupa: 3 osoby

Czas trwania 48 godzin

Miejsce : Trąbki Wielkie

Data 23-28 sierpnia 2022r

link do zakupu: https://szlachetnafotografia.com/Po-pierwsze-srebro-p374