Brąz Vandyke

Vandyke to kolejna z pięknych, dziewiętnastowiecznych technik fotograficznych, pozwalających na swobodne wykonanie odbitek w domowych warunkach, bez skomplikowanego sprzętu czy ciemni. Inaczej jednak niż cyjanotypia, technika ta pozwala na uzyskanie zdjęć o przyjemnej, brązowej kolorystyce. Podobnie jak cyjanotypia i znakomita większość dawnych procesów fotograficznych pozwala ona na uzyskanie zdjęć o znakomitej trwałości, choć akurat wokół tej techniki narosło mnóstwo mitów trwałość tą kwestionujących. Wszystkie one wynikają jednak z niestarannej bądź wręcz nieprawidłowej obróbki odbitek, a zdjęcia wykonane prawidłowo i starannie bez trudu przetrwają sto i więcej lat.

Zapraszam do udziału w czterogodzinnym warsztacie poświęconym tej pięknej technice, w czasie którego poznacie podstawy pracy z jej użyciem i nauczycie się samodzielnie wykonywać piękne odbitki. W czasie warsztatu:

  • poznacie różne sposoby rozkładania emulsji światłoczułej na papierze,
  • nauczycie się samodzielnie przygotowywać materiały światłoczułe,
  • nauczycie się przygotowywać negatywy w oparciu o pliki cyfrowe,
  • nauczycie się tworzyć pracownię w warunkach domowych,
  • nauczycie się naświetlać odbitki wykonane w technice brązu Vandyke,
  • nauczycie się oceniać ekspozycję odbitek,
  • poznacie prawidłowy proces obróbki wykonanych w tej technice zdjęć.

Warsztat, oparty będzie na demonstracji wykonywanej przez prowadzącego, jednak dzięki trybowi video konferencji nie zabraknie także możliwości zadawania pytań czy wręcz swobodne dyskusji jaka normalnie miałaby miejsce w czasie wspólnej pracy w ciemni. Uczestnicy będą również mogli samodzielnie wykonać odbitki we własnych ciemniach korzystając z instrukcji prowadzącego i skonsultować osiągnięte rezultaty. Ograniczona liczba uczestników z pewnością ułatwi również swobodną dyskusję i wymianę doświadczeń.

Warsztat jest odpowiedni dla osób początkujących, które nie posiadają wcześniejszych doświadczeń w pracy z techniką brązu Vandyke czy też z technikami historycznymi w ogóle.

Prowadzący: Radosław Brzozowski

Czas trwania: 4 godziny

Najbliższy warsztat: 3 marca, 2021, godzina 17

Cena: 80zł

Cena promocyjna: 50zł (obowiązuje do końca trwania epidemii)