Fotografia wielkoformatowa

Odkryj możliwości jednego z najwspanialszych narzędzi w historii fotografii; kamery wielkoformatowej. Naucz się obsługiwać różne typy kamer i poznaj zaawansowane metody pracy takie, jak choćby korekcja perspektywy już w chwili wykonania zdjęcia. Dowiedz się, jakie są dostępne materiały i jakie są ich możliwości, naucz się tworzyć zarówno zdjęcia metodą negatywową, jak i pozytywy unikatowe pozytywy powstałe w kamerze na zwykłym papierze fotograficznym, bez udziału negatywu. Odkryj tajemnice aparatu kluczowego dla technik historycznych takich jak mokry kolodion czy negatywy szklane, aparatu po dziś dzień wykorzystywanego w najlepszych studiach komercyjnych.

ambrotyp plenerowy - Brzozowski

Ambrotyp plenerowy. Fot. Radosław Brzozowski

Kamera wielkoformatowa od ponad stu lat stanowi narzędzie pracy wybitnych fotografików. To z jej pomocą powstały wszystkie zdjęcia wieku 19tego i znakomita większość arcydzieł wieku dwudziestego. Nawet dziś, w dobie fotografii cyfrowej, pozwala na uzyskanie jakości niemożliwej do osiągnięcia żadną inną metodą i jest stosowana, choć zazwyczaj z przystawką cyfrową, w studiach reklamowych czy pracowniach wybitnych fotografików takich, jak choćby Paolo Rovesi. O zaletach fotografii wielkoformatowej w wydaniu analogowym przekonane są z resztą również instytucje takie, jak rząd amerykański, który ostatnio umiejętność pracy z kamerą wielkoformatową uczynił warunkiem koniecznym dla fotografa uwieczniającego za 100000 USD rocznie amerykańskie parki narodowe.

Brąz Vandyke wykonany z ręcznie robionego negatywu szklanego. Fot. Radosław Brzozowski

Brąz Vandyke wykonany z ręcznie robionego negatywu szklanego. Fot. Radosław Brzozowski

Niestety, dla wielu osób fotografia wielkoformatowa zdaje się być czymś trudnym, niezrozumiałym, skomplikowanym bądź wręcz niemożliwym do opanowania, choć z drugiej strony ciekawym, pociągającym. Z jednej strony kusi, ciągnie, zaurocza, z drugiej leciutko przeraża; wielkością kamery, brakiem jakiejkolwiek elektroniki, koniecznością samodzielnego wywołania negatywu, którego częstokroć nie można nawet włożyć do koreksu czy kosztami wreszcie, kosztami, które wyobraźnia rozdmuchuje do monstrualnych rozmiarów, niewiele mających wspólnego z rzeczywistością.

Brak umiejętności pracy z kamerą wielkoformatową stanowi też niejednokrotnie barierę, która powstrzymuje nas przed sięgnięciem po najciekawsze, najpiękniejsze techniki fotograficzne takie, jak na przykład mokry kolodion, przed realizacją projektów, które of dawna ‚siedzą nam w głowach’.

Cyjanotypia tonowana. Fot. Radosław Brzozowski

Cyjanotypia tonowana. Fot. Radosław Brzozowski

Z myślą o wszystkich osobach, które pragną kamerę wielkoformatową opanować, odczarować, poznać tajniki pracy z nią przygotowaliśmy nasz najnowszy, trzydniowy warsztat. Warsztat ten pozwoli na przełamanie wszelkich barier i obaw, poznanie nie tylko podstaw, ale i zaawansowanych metod pracy z kamerą wielkoformatową, a to wszystko w atmosferze pracy, praktyki, w mojej pracowni w Trąbkach Wielkich, pod kierunkiem jej wykładowców i przy współpracy doświadczonych modelek.

Ambrotyp. Fot. Radosław Brzozowski

Ambrotyp. Fot. Radosław Brzozowski

Warsztat to przede wszystkim ćwiczenia, praktyka. Pracując w niewielkiej grupie zapoznamy się z różnymi typami kamer wielkoformatowych, nauczymy się je obsługiwać i korzystać z ich wszystkich możliwości. Wykonamy także zdjęcia architektury, krajobrazu, portretu, mody i martwej natury, zarówno w studio, jak i w plenerze oraz nauczymy się samodzielnie wywoływać wykonane zdjęcia i wykonywać z nich odbitki. Nauczymy się także tworzyć unikatowe pozytywy na papierze fotograficznym wywołanym metodą odwracalną.

Program warsztatu obejmuje 24 godziny zajęć, wśród których znajduje się sesja prowadzona z udziałem modelek/modeli, dwie sesje poświęcone fotografii krajobrazu i architektury, oraz ćwiczenia w studyjnej fotografii martwych natur i makrofotografii. Nie zabraknie także czasu by poznać podstawy wywoływania negatywów wielkoformatowych oraz wykonywania z nich odbitek srebrowych czy prostych odbitek historycznych.

Do dyspozycji uczestników warsztatu oddajemy

  • 3 kamery wielkoformatowe
  • w pełni wyposażoną ciemnię fotograficzną
  • w pełni wyposażone studio fotograficzne
  • wielkoformatowe materiały fotograficzne negatywowe i pozytywowe
  • odczynniki niezbędne do wywołania negatywów i pozytywów
Nasza kolekcja - a właściwie jej część. Fot. Małgorzata Bardoń

Nasza kolekcja – a właściwie jej część. Fot. Małgorzata Bardoń

Wszyscy uczestnicy warsztatu otrzymają szczegółowe konspekty i opuszczą warsztat z teczką zawierającą własnoręcznie wykonane fotografie.

Termin: 13-14-15 czerwca 2023

Miejsce: Trąbki Wielkie, Akacjowa 1, Polska

Prowadzący: Radosław Brzozowski

MUA i stylizacja: Małgorzata Bardoń

Cena: 1490 zł

Link do zakupu: https://szlachetnafotografia.com/fotografia-wielkoformatowa

 

Zapisz