Fotogeniczny Dolny Śląsk

Fotogeniczny Dolny Śląsk, to jedyny w naszej ofercie plener nie związany bezpośrednio z technikami historycznymi. Po prostu nie mogliśmy sobie odmówić zaproponowania tak unikalnego doświadczenia fotograficznego.

Fotogeniczny Dolny Śląsk

ⒸEugeniusz Nurzyński

Dolny Śląsk – miejsce pełne magii, tajemnic i niesamowitej historii. To chyba najbogatszy w zabytki i krajobrazy region w Polsce. Miejsce, w którym ukryto złoty pociąg , wykopano kilometry podziemnych tuneli, schowano skarby Warszawy, Krakowa, Poznania i innych miast Polski. Skarby do teraz nieodkryte. Dolny Śląsk to kraina, nad którą góruje góra Śnieżka z Karkonoszem i przepiękny Zamek Książ z duchem Księżnej Daisy von Pless, który strzeże miejsca ukrycia olbrzymiego naszyjnika z pereł.

Dolny Śląsk to miejsce pełne gotyckich kościołów, średniowiecznych zamków, barokowych pałaców. To polska Dolina Loary, wcale nie ustępująca tej francuskiej pod względem ilości wspaniałych zabytków. Dolny Śląsk to miejsce, które po prostu trzeba sfotografować, utrwalić piękno architektury, często odchodzącej bezpowrotnie. Dolny Śląsk to region szczególny, jest tam i piękny, kosmopolityczny Wrocław i post górniczy Wałbrzych z jedynym w Europie kościołem z korka, i pełne tajemnic z II Wojny Światowej Góry Sowie, i Kotlina Kłodzka z najstarszym w Polsce średniowiecznym murowanym mostem w Kłodzku, oraz z dziesiątkami zdrojów z przepyszną wodą mineralną; Dolny Śląsk to Góry Stołowe, po których błąkał się książę Kaspian z Opowieści z Narnii, to również malownicze miasteczka, w których czas się zatrzymał, takie jak Chełmsko Śląskie, w którym wystarczy przymknąć oczy by zobaczyć wozy cystersów wypełnione po brzegi lnem. Dolny Śląsk to magiczna kraina Słowian ze świętą Górą Ślężą, na której do dziś możemy znaleźć prehistoryczne rzeźby, a w nocy usłyszeć śpiew czarownic. Dolny Śląsk to miejsce pełne sanktuariów, do których podążają pielgrzymki, a na kalwariach czas zatrzymał się w XIX wieku. Dolny Śląsk to miejsce cystersów, którzy ukryli dla nas swoje skarby, dzięki którym możemy odkryć na nowo klasztor w Lubiążu, czy opactwo w Henrykowie (to właśnie w księgach Henrykowskich napisano pierwsze zdanie po polsku). To zapierające dech w piersiach drewniane Kościoły Pokoju, w których rozbrzmiewają nabożeństwa kantatowe.

Dolny Śląsk to miejsce , które trzeba odwiedzić, poczuć, poznać jego historię i w końcu utrwalić na fotografii.

Tylko my zapewnimy Państwu niesamowity plener fotograficzny w tej magicznej krainie. Jako fotografowie znamy tam każdy piękny lub ‚piękny inaczej’ zakątek, znamy historię każdego miejsca. W czasie pobytu będziemy nie tylko intensywnie fotografować , ale również poznawać najskrytsze tajemnice, magicznego Dolnego Śląska.

W ciągu tygodniowego pleneru, pod kierunkiem doświadczonych prowadzących Eugeniusza Nurzyńskiego i Radosława Brzozowskiego oraz naszej przewodniczki i organizatorki, niezrównanej znawczyni tego regionu, Małgosi Bardoń, odwiedzamy najciekawsze i najbardziej malownicze miejsca na Dolnym Śląsku takie, jak Chełmsko Śląskie, zamek Książ, Wałbrzych, Szczawno Zdrój, Błędne Skały, zamek Grodno, Kłodzko czy magiczna Bystrzyca Kłodzka. A ponieważ jest to region niezwykle piękny, oznacza to plener intensywny, z wczesnymi śniadaniami i późnymi obiado-kolacjami, przepełniony okazjami to wykonania niezwykłych zdjęć.

pijalniaszczawno

Szczawno ZdrójⒸ Małgorzata Bardoń

W ramach pleneru zapewniamy

  • wsparcie ze strony dwóch instruktorów,
  • zakwaterowanie w pokojach z łazienkami,
  • wyżywienia (śniadania i obiadokolacje),
  • transport (od miejsca spotkania, jakim jest dworzec PKP we Wrocławiu do zakończenia pleneru we Wrocławiu),
  • dokładną informację o najciekawszych fotograficznie obiektach w każdym z odwiedzanych miejsc,
  • unikalną wiedzę organizatorów na temat Dolnego Śląska i wszystkich odwiedzanych miejsc,
  • mapki i plany sytuacyjne,
  • ubezpieczenie.
Ⓒ Eugeniusz Nurzyński

Chełmsko Śląskie Ⓒ Eugeniusz Nurzyński

Warsztat plenerowy to maksymalna ilość praktyki. Nie przewidujemy wielogodzinnych wykładów czy prezentacji lecz przede wszystkim praktykę w terenie, w czasie której nasi instruktorzy będą cały czas do dyspozycji uczestników warsztatu. Po zakończeniu zdjęć znajdzie się oczywiście czas, by je omówić, przedyskutować doświadczenia i wyciągnąć z nich wnioski na kolejne dni.

Ⓒ Małgorzata Bardoń

Wałbrzych Ⓒ Małgorzata Bardoń

Cena pleneru: 2890 zł Dla osób dokonujących wpłaty przed 15 lipca 2017 cena promocyjna wynosi 2690 zł

Maksymalna liczba uczestników: 15

Język: polski i angielski

Termin: 21-27 sierpień 2017

Lokalizacja: Dolny Śląsk, Polska

Miejsce spotkania: Dworzec Główny we Wrocławiu

 

Miejsca, które fotografujemy w czasie pleneru:

Chełmsko Śląskie – znane m.in. z filmu Marcina Sautera „Na północ od Kalabrii”, z tkactwa lnu, z pięknych, zniszczonych zabytków, których już za chwilę nie będzie, i ze słońca bawiącego się między krużgankami. W Chełmsku są też słynne drewniane budynki zwane dwunastoma apostołami, z których każdy był osobnym mieszkaniem dla rodziny tkaczy. Dziś jest tam mini muzeum tkactwa i mała kawiarenka,

Chełmsko Śląski Ⓒ Małgorzata Bardoń

Chełmsko Śląskie Ⓒ Małgorzata Bardoń

Zamek Książ –  trzeci co do wielkości zamek w Polsce, tarasy i park ( olbrzymi Park Książański o powierzchni 31,5 km2), stadnina ogierów, wozownia. Do tego przepiękna palmiarnia założona przez Księżną Daisy von Pless

Zamek Książ Ⓒ Eugeniusz Nurzyński

Zamek Książ Ⓒ Eugeniusz Nurzyński

Wałbrzych – jednym słowem miasto post górnicze, naturalna scenografia filmów Komornik i Sztuczki, miasto o przepięknej lecz zrujnowanej architekturze, miasto duchów (bądź ludzi jak duchy), a jednocześnie miasto bardzo szybko się zmieniające, a więc miasto, które należy fotografować póki jeszcze jest właśnie takie. Dla mnie chyba najbogatsza kopalnia tematów, na jaką natrafiłem.

Wałbrzych Ⓒ Radosław Brzozowski

Wałbrzych Ⓒ Radosław Brzozowski

Szczawno Zdrój – uzdrowisko, park szwedzki, pijalnia wód, hala spacerowa drewniana, unikatowa, zakład przyrodoleczniczy, dom zdrojowy (dawna nazwa to „Grand Hotel” , szczawieński Grand Hotel był inspiracją architektoniczną dla sopockiego Grand Hotelu), wieża Anny z 1818r (widokowa), teatr zdrojowy (wszystkie piękne i zabytkowe – byliśmy kilka razy i ciągle z przyjemnością wracamy), pyszna woda mineralna Anka ( obok rozlewnia wód),

Nowa Ruda – kolejne na naszej trasie miasto post górnicze o pięknej, nierzadko kilkusetletniej architekturze przykurzonej niestety przez lata zaniedbania i niedostatku, które nastąpiły po zmianie systemu. Miasto przepiękne i niezwykle fotogeniczne w swym opuszczeniu.

Wambierzyce – (jedno z najbardziej znanych sanktuariów w Polsce i w Niemczech ) bazylika z olbrzymimi schodami , Kalwaria: największa i jedna z najstarszych na Śląsku, szopka (unikatowe szopki nakręcane jak zegary robią wrażenie – dla chętnych) – do szopki wstęp dodatkowo płatny ok. 6zł, urokliwe miasteczko.

Błędne Skały – czyli szczególna gratka dla pejzażystów, niesamowity labirynt skalny stworzony przez naturę.

Kłodzko -Twierdza Kłodzka, gotycki most kamienny najstarszy w Polsce, na filarach mostu stoją figury świętych, Nysa Kłodzka niepozorna rzeczka, która w 1997 zalała Kłodzko , gondole , miasto, przepiękne, zabytkowe kościoły, stare koszary wojskowe . Tu kręcono bodajże ostatni odcinek Czterech Pancernych – i jak wyjść trochę poza centrum, niektóre uliczki dalej wyglądają jak scenografia.

Bystrzyca Kłodzka – średniowieczny układ urbanistyczny wychodzący z murów obronnych, zabudowa tarasowa, piękna panorama miasta , urokliwe uliczki, baszty, oryginalny pręgierz, muzeum filumenistyczne. Niektóre kadry znacie z filmów „Boża podszewka” i kultowych „Czterech pancernych i psa”.

Wrocław – Wrocławia przedstawiać nie trzeba; to w końcu jedno z najpiękniejszych i najbardziej znanych miast w Polsce, Europejska Stolica Kultury. Miasto o liczącej setki lat tradycji łączącej w sobie elementy polskie, żydowskie, czeskie i niemieckie. Miasto niezwykłych kontrastów i unikalnego piękna.

 Góry Sowie – pełne tajemnic z II wojny światowej, siedziba niezwykłego projektu Riese, najstarsze geologicznie góry w Polsce.

Możemy z dumą napisać, że wystawa złożona ze zdjęć powstałych w czasie pleneru organizowanego latem 2013 była prezentowana na Zamku Książ w okresie październik 2013- luty 2014, a także w Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej i w Trójmiejskiej Szkole Fotografii w Gdyni.