Fotografia piktorialna – technika gumowa

Weź udział w warsztacie Fotografia Piktorialna – technika gumowa i poznaj wszystkie tajniki najważniejszej techniki piktorialnej; gumy dwuchromianowej. W ciągu całego warsztatu skupiamy się na rozwoju Waszych indywidualnych umiejętności, dbając by każdy z Was wyniósł z warsztatu umiejętności i wiedzę niezbędną do pełnego wykorzystania możliwości twórczych, jakie zapewnia technika gumy chromianowej. W ciągu sześciu dni intensywnej pracy poznacie wszystkie tajniki procesu gumowego, od prawidłowego przygotowania papierów poprzez tworzenie monochromatycznych odbitek jedno i wielowarstwowych, aż po wykonanie gum barwnych i łączenie techniki gumowej z technikami żelazowymi.

Mimo upływu z górą stu lat od chwili jej największej świetności, fotografia piktorialna nadal cieszy się ogromną popularnością. Zdjęcia utrzymane w tej estetyce są delikatne, romantyczne, mają tą niepodrabialną nutkę rozmarzenia i nostalgii. W estetyce tej stara się, mniej lub bardziej świadomie, poruszać wielu fotografów, nawet jeśli korzystają wyłącznie ze sprzętu cyfrowego. Niejednokrotnie z resztą nawet przy tym ograniczeniu, prowadzi to do powstania ciekawych zdjęć. Niestety, wykonywane w technice cyfrowej zdjęcia nie mogą dorównać oryginałom ze względu na ograniczenia samej techniki.

Fotografia piktorialna - guma dwuchromianowa

Guma dwuchromianowa barwna. © Radosław Brzozowski

Nasz unikalny warsztat pozwoli Wam zbliżyć się do metod pracy Dawnych Mistrzów, poznać tajniki fotografii historycznej i stworzyć zdjęcia z wykorzystaniem ulubionych przez nich technik i zbliżonego sprzętu. Inaczej niż w przypadku większości warsztatów czy plenerów fotograficznych poświęconych technice gumy dwuchromianowej, będziecie mieli okazję poznać w praktyce wszystkie tajniki pracy w tej magicznej technice włącznie z najbardziej zaawansowanymi technikami takimi, jak wykonanie gum barwnych. Dlatego też z warsztatu skorzystają nie tylko osoby początkujące, ale również ci z Was, którzy mieli już okazję rozpocząć pracę w technice gumowej.

Ⓒ Radosław Brzozowski, odbitka gumowa

Ⓒ Radosław Brzozowski, odbitka gumowa

Program siedmiodniowego pleneru obejmuje:

 • przegląd i omówienie wybranych zdjęć piktorialistów oraz współczesnych twórców posługujących się techniką gumy dwuchromianowej,
 • powtórzenie/wprowadzenie technik piktorialnych, szczególnie gumy dwuchromianowej oraz połączenia cyjanotypii z gumą dwuchromianową,
 • praktyczną naukę przygotowania papierów do pracy w technice gumy dwuchromianowej,
 • praktyczną naukę wykonywania odbitek w technice gumy dwuchromianowej jednobarwnej, zarówno w wersji warszawskiej, jak i wiedeńskiej,
 • praktyczną naukę ręcznej manipulacji obrazem w technice gumowej,
 • praktyczną naukę wykonania odbitek barwnych w technice gumowej,
 • dwie sesje zdjęciowe obejmującą elementy fotografii krajobrazowej i sesji modowej w sensualnej stylizacji retro w krajobrazie  pod kierunkiem prowadzącego, z których każda realizowana będzie w innej, starannie dobranej lokalizacji,
 • przygotowanie cyfrowych negatywów wielkoformatowych,
 • wykonanie odbitek z wykorzystaniem łączonej techniki cyjanotypii i gumy dwuchromianowej.
 • omówienie wykonanych zdjęć,
 • omówienie zasad prezentacji wykonanych zdjęć.
Fotografia piktorialna - guma dwuchromianowa

Guma dwuchromianowa. © Radosław Brzozowski

Czego nauczysz się na warsztacie:

 • przygotowywać papier do pracy w technice gumy dwuchromianowej,
 • kontrolować kurczenie się papieru w czasie pracy,
 • wykonywać odbitki w technice gumy dwuchromianowej warszawskiej i wiedeńskiej (jedno i wielowarstwowe),
 • manipulować wyglądem zdjęcia na etapie jego tworzenia,
 • wykonywać odbitki barwne w technice gumy dwuchromianowej,
 • łączyć proces gumowy z cyjanotypią (oraz innymi technikami żelazowymi).

 

Zajęcia trwają od poniedziałkowego wieczora (godzina 17) do niedzielnego wieczora. Dla wszystkich uczestników kursu zapewniamy:

 • obiady od wtorku do niedzieli i śniadanie w piątek
 • odczynniki niezbędne do wykonywania odbitek w technice gumy dwuchromianowej,
 • odczynniki niezbędne do wykonania odbitek w technice cyjanotypii,
 • materiały i narzędzia niezbędne do wykonania odbitek, w tym przygotowane do pracy papiery,
 • dostęp do komputerów wraz z oprogramowaniem do edycji zdjęć,
 • pracownię przygotowaną do pracy w technikach historycznych,
 • udział modelki wraz z makijażystką i stylistką,
 • druk sześciu wielkoformatowych negatywów z plików cyfrowych,

Wszystkie wykorzystywane na warsztacie materiały dostarcza Szlachetna Fotografia

Fotografia piktorialna - guma dwuchromianowa

Guma dwuchromianowa © Radosław Brzozowski

 

Skrócony program warsztatu:

Poniedziałek

Warsztat zaczynamy prezentacją zdjęć i krótkim wprowadzeniem procesu. Rozpoczynamy również pracę nad przygotowaniem papierów do pracy w technice gumy dwuchromianowej.

Wtorek

Dzień ten poświęcony jest na dwie rzeczy; zakończenie procesu przygotowywania własnych papierów oraz zapoznanie się z tajnikami pracy z gumą jednobarwną tak, by już we środę móc swobodnie pracować na wykonaniem własnych zdjęć w tej technice.

Środa

Dzień ten podzielony będzie pomiędzy plenerową sesję mody w stylu retro wykorzystującym scenerię sąsiadującego z naszą szkołą wybrzeża  i profesjonalnie przygotowaną modelkę oraz pracę nad odbitkami pod kierunkiem prowadzącego warsztat. Oznacza to, że wszyscy uczestnicy powinni przygotować się na długi dzień.

Czwartek

Będzie to bardzo ważny dzień, ponieważ to właśnie wtedy rozpoczniemy pracę nad odbitkami barwnymi. Dostępny w ciągu dnia czas podzielimy między pracą nad rozpoczętymi wcześniej odbitkami czarno-białymi oraz na wprowadzenie metody wykonania odbitki barwnej i rozpoczęcie pracy nad nią. Na koniec dnia będziemy też dumnymi posiadaczami pierwszych samodzielnie wykonanych gum wiedeńskich.

Piątek

Dzień długi i pełen wrażeń. Zaczynamy od wyjścia w plener o świcie, a właściwie przed świtem tak by w pełni wykorzystać złota godzinę. Tą część zajęć poprowadzi gościnnie jeden z wykładowców TSF. Po śniadaniu zajmiemy się najtrudniejszym wyzwaniem, jakim jest guma barwna. Nie zabraknie też czasu by dokończyć wcześniej rozpoczęte odbitki.

Sobota

Będzie to ciężki dzień spędzony w pracowni. Dokończymy rozpoczęte wcześniej odbitki, przede wszystkim te barwne oraz nauczymy się łączyć gumę dwuchromianową z cyjanotypią ( a co za tym idzie i innymi technikami żelazowymi).

Niedziela

Będzie to przede wszystkim czas na dokończenie pozostałych odbitek i rozwianie wątpliwości, zadanie nurtujących pytań. Następnie podsumujemy warsztat i zakończymy go wspólnym posiłkiem

Fotografia piktorialna - guma dwuchromianowa

Guma dwuchromianowa sześciowarstwowa. © Radosław Brzozowski

 

 

maksymalna ilość uczestników:  6 osób

Zajęcia prowadzi Radosław Brzozowski

Cena:  cena warsztatu wynosi 2750zł, a cena promocyjna dla osób dokonujących wpłaty przed 3 czerwca 2017 wynosi 2540zł.

czas trwania: poniedziałek – niedziela

Termin pleneru: 03-09 lipiec 2017

Język: polski i angielski

Miejsce: Plener organizowany jest na terenie Gdyni, gdzie zapewniamy obiady  ( wtorek- niedziela) i śniadanie w piątek oraz nieograniczony dostęp do pracowni Trójmiejskiej Szkoły Fotografii. Zajęcia terenowe odbywają się w starannie wybranych lokalizacjach na terenie trójmiasta.

 


 

Zapisz

Zapisz